Що таке блокчейн простими словами: як працює технологія, де використовується і як буде розвиватися

231

Здрастуйте! у цій статті ми поговоримо про технологію блокчейн.

сьогодні ви дізнаєтеся:

  1. що таке блокчейн.
  2. як він працює.
  3. де використовується.
  4. як буде розвиватися.

Що таке блокчейн (blockchain)

Незважаючи на те, що популярність криптовалюта принесла нам багато нового і цікавого, в тому числі і блокчейн, про все це ще мало хто знає. Давайте спробуємо розібратися, що це таке — блокчейн, як він виник і для чого, взагалі, потрібен.

Поняття blockchain в широкому сенсі-це технологія зберігання даних, прав, зобов’язань, при яких отримати до них доступ можуть тільки заздалегідь визначені особи і ніхто інший.

У вузькому сенсі все йде трохи інакше. Блокчейн простими словами – це побудована за заздалегідь заданими правилами ланцюжок блоків з інформацією. Кожен блок зберігається окремо, не залежить від інших і обробляється на одному / декількох комп’ютерах.

Блок в блокчейне-згрупована підтверджена інформація.

Тобто в широкому сенсі блокчейн — технологія захисту інформації, у вузькому-метод побудови системи даних на основі безперервного ланцюжка незалежних блоків. Але суть блокчейна незмінна-децентралізований спосіб шифрування інформації.

Історія блокчейн

Для того, щоб поговорити про історію виникнення блокчейна, потрібно відразу сказати про біткоіни. Саме звідси пішла дана технологія, саме тут вперше була застосована, і саме з біткоіни багато хто до цих пір пов’язують термін блокчейн.

Біткоіни замислювалися як альтернатива нинішній фінансовій системі: безліч посередників при переказі грошей, залежність від банків, міжнародних платіжних систем і багато-багато підводних каменів, про які простий користувач може і не знати — саме ці негативні сторони нашого фінансового світу і наштовхнули на поточний пристрій блокчейн, на його необхідність і технологію створення. при цьому довгий час сама система блокчейн залишалася без змін.

Розвиток блокчейна

З розвитком і популярністю біткоіни з’явилася і можливість для розширення сфер впливу блокчейна. Спочатку в 2012-2013 роках біткоіни продовжував змінюватися, були додані обмеження в базу даних, після цього на основі відкритого коду почали створюватися інші дуже схожі криптовалюта.

Але потім все змінилося. З’явилися нові криптовалюта, які взяли за основу старе і зробили щось унікальне. Яскравий приклад-ефір з системою розумних контрактів. У 16-17 роках відбулося щось на зразок революції у фінансовому та електронному світі. Тепер світові гранди всерйоз замислюються про те, щоб використовувати блокчейн не тільки для створення нових криптовалют, але і впроваджувати його в документообіг, контролювати угоди, реєструвати майно і створювати щось щось унікальне.

Поки ще не можна побачити явного стрибка від бази даних для платіжної системи до чогось ще більш масштабного, але якісь рухи все ж є. Майкрософт вже надала свою версію системи блокчейн, яка дозволяє проводити операції. Ethereum використовує блокчейн як спосіб створення контрактів. Поступово великі компанії приходять до того, що дешевше і ефективніше користуватися технологіями, а не покладатися на посередників.

Блокчейн і криптовалюта

Спочатку сама технологія блокчейн використовувалася виключно в криптовалюта. Банки і корпорації навіть не замислювалися про те, що її можна використовувати десь ще. для того, щоб краще зрозуміти, як влаштований блокчейн, розглянемо спочатку основну сферу його застосування — криптовалюта.

Біткоіни і технологія блокчейн

Трохи вище ми торкнулися теми біткоіни і блокчейна. Давайте поговоримо докладніше, яку роль ця технологія займає в найпопулярнішою криптовалюта світу. У чому принцип блокчейна проявляється конкретно в біткоіни.

Творець біткоіни сатоши накамото зробив те, до чого прагнули багато банків: відмовився від самої ідеї грошей, перейшовши повністю в електронні дані.

Якщо говорити простими словами, то на вашому біткоіни гаманці не лежать гроші. У ньому міститься інформація про те, що вам прийшли гроші.

Для звичайного користувача-це не така велика різниця. Але не для самої технології. За своєю суттю, блокчейн-величезний ланцюжок даних, які пов’язані між собою, і до якої у кожного є доступ. Своєрідна вітрина, яка щоразу поповнюється. Ви можете побачити всю інформацію, але щось змінити-ніколи.

Тобто, технологія блокчейн в біткоіни-величезна база даних, в якій об’єднані всі транзакції. Доступ до цієї бази даних є у кожного. Але щоб провести необхідну операцію, потрібно скористатися ключем. Їх всього 2-відкритий і закритий. Закритий відповідає за доступ до гаманця і можливість переказу грошей, відкритий — за можливість отримання грошей.

Підводячи невеликий підсумок, можна сказати, що блокчейн в біткоіни спочатку був способом збереження і захисту інформації.

Технологія блокчейн в інших криптовалютах

Всю крипту можна умовно розділити на два табори: схожі на біткоіни (створені на основі вихідного коду битків) і унікальні. Подібні крипти працюють майже так само, як їх предок — просто платіжна система на основі величезної бази даних і перевірки транзакцій.

Унікальні ж криптовалюта використовують технологію блокчейн по-своєму. Яскравий приклад-ефір. Криптовалюта, яка виникла як засіб для створення розумних контрактів. В системі прописуються умови контракту, за допомогою комп’ютерних даних порівнюються умови виконання з тими, що були введені в систему, і якщо контракт проходить всі стадії прийняття, то гроші зараховуються автоматично.

Розглянемо все на прикладі компанії а і б. Компанія а хоче купити у б права на програму. За допомогою системи контрактів а переводить гроші, які «зависають». Б оцифровує дані про передачу прав і заносить їх в систему блокчейн. За допомогою майнер перевіряється виконання всіх зобов’язань, інформація заноситься в архів, а гроші і права переходять власникам.

Так, сплативши мінімальну комісію, ви отримуєте гаранта угоди. Інші унікальні криптовалюта працюють схожими методами.

Переваги та недоліки блокчейн

Щоб краще зрозуміти сфери застосування блокчейн, давайте розберемося в плюсах і мінусах блокчейна. Почнемо з плюсів:

  1. повна прозорість угод . Кожен учасник системи може отримати доступ до конкретної угоди і подивитися, за якими умовами вона була проведена (всю відкриту інформацію).
  2. відсутність центрального офісу . децентралізація-головний козир блокчейн-системи. У криптовалютах це проявляється у відсутності єдиного емітента, при шифруванні даних – у змісті відкритих ключів на всіх комп’ютерах.
  3. наявність повної бази даних у кожного користувача . Кожен учасник системи може отримати доступ до всього ланцюжку блоків, але не може їх змінити.
  4. відсутність посередників . Завдяки цьому підвищується швидкість транзакцій і частота обміну інформацією. Плюс з’являється можливість зміни вихідних ключів для бази даних в кілька натискань.
  5. шифрування даних . Потужна система криптографії не дозволяє отримати доступ і змінити інформацію без використання нереальної кількості обчислювальних потужностей.

Резюмуючи всі плюси, відзначимо, що технологія прозора, дозволяє зберігати дані децентралізовано і практично несприйнятлива до злому.

тепер про мінуси.  є один дуже явний мінус, який за певних обставин може перекрити всі плюси — часткова анонімність . І це яскраво видно при роботі з криптовалюта. Кожен має доступ до всіх блоків операцій, але не може перевірити, на кого гаманець зареєстрований. Тобто користувач n отримує гроші, але незрозуміло за що. Це відкриває доступ до проведення тіньових операцій.

Підводячи підсумок, можна сказати, що технологія має незаперечно більше переваг, а головний недолік може бути усунений підвищеним контролем до переведення в готівку криптовалюта. Як показує американська практика, узаконити отримання біткоіни можна простим способом — залишати операції без нагляду, але за великі суми btc при перекладі їх в долари і переведенні в готівку запитувати пояснюватися.

Застосування блокчейн

Тепер давайте розберемося із застосуванням технології блокчейн в реальному житті. Самий явний приклад-створення нової криптовалюта на основі біткоіни з використанням системи. Але чи існують іншіСпособи застосування блокчейна?

В економіці

Blockchain створений для того, щоб його можна було впроваджувати в економічну систему різних країн. Відмінний приклад-індія. За допомогою програм, створених на основі блокчейн, уряд бореться зі злочинами в земельній сфері. Контракти в цій країні стали більш прозорими, і зобов’язання виконуються набагато частіше. Подивившись на приклад індії, україна, швеція і арабські емірати також планує вводити технологію блокчейн для регулювання угод в земельній сфері.

Платіжні системи visa, mastercard і swift також планують ввести блокчейн в свої операції.

Інтерес в росії до самої технології проявляють великі банки: сбербанк і втб. Інші банки поки не робили офіційних заяв, але вже зараз стає зрозуміло, що не тільки в світі, але і в росії, куди фінансові та технологічні тренди доходять з певним запізненням, ретельно придивляються до нових можливостей і способів впровадження досить ефективної технології.

Альфа-банк на основі популярної криптовалюти ethereum запустив сервіс з автоматизації торгівлі та укладання угод. Система розумних контрактів припала як не можна до речі. Вона гарантує виконання зобов’язань з двох сторін і дає можливість відкритого проведення операцій.

Але до повного впровадження системи в економіку все ще далеко. блокчейн для банків-щось нове, ще не до кінця зрозуміле. А ось що заслуговує на увагу, так це реальний бізнес. Чи можна впровадити технологію у виробництво / реалізацію товару, щоб від цього були якісь переваги? давайте розберемося.

У бізнесі

Щоб зрозуміти, для чого потрібен блокчейн реальному бізнесу, проведемо невелику аналогію.

Блокчейн можна порівняти з дуже міцним прозорим сейфом: всі бачать, що в ньому знаходяться, але отримати до цього доступ не можуть. Давайте на конкретних прикладах розберемося, чим може бути корисна технологія для реального бізнесу.

1. Найвигідніше використовувати блокчейн в адмініструванні мереж компанії. Один з найцікавіших сервісів-emcssh. Він дозволяє зберігати всі ключі і рівні доступу в системі блокчейн. Зазвичай робота компанії з системним адміністратором проходить так: всі співробітники отримують ключі, які відкривають їм доступ до певної ділянки бази даних.

При звільненні співробітника доводиться повністю міняти всі ключі, так як інші можуть бути скомпрометовані. При звільненні системного адміністратора доводиться повністю замінювати всю систему, так як він може знати, як будуть генеруватися нові ключі. З впровадженням же нової технології на кожному комп’ютері міститься файл (на нього можна поставити пароль), при наявності якого відкривається доступ до тих даних, які дозволені адміністратором.

При звільненні співробітника всю інформацію в файлах можна автоматично замінити на нову. Також і з адміністратором. Зі свого комп’ютера він може отримати доступ до закритої інформації, але з будь — якого іншого-ні. А так як людина не знає, як створюються ключі (комп’ютер за допомогою своїх обчислювальних потужностей підбирає хеш), то і людський фактор повністю виключається. користь очевидна.

Основний принцип роботи блокчейна-децентралізація. зв’язок тримається на двох ключах-відкритому, в якому надається інформація для всіх користувачів, і закритому-та, яка дозволяє ідентифікувати людину. система дозволяє працювати відразу в двох напрямках-приховувати від інших непотрібну інформацію і надавати тільки ту, яка реально потрібна.

Блокчейн надає можливість заміни абсолютно всієї інформації разом через одну дію. Наприклад, сервіс створення візиток на основі блокчейн, emc infocard, дозволяє заповнити картку інформацією про себе і надати відкритий доступ до неї сайтам/компаніям, які нею зацікавляться. При будь-яких змінах в початковій програмі на всіх сайтах також буде змінюватися інформація. Досить зручно, особливо для розкриття актуальної інформації про блокчейн компанії.

А також за допомогою цієї технології створюються блокчейн сервіси підтвердження угод, створення документів, перевірка їх термінів і, звичайно ж, платіжних систем. Можливості для застосування технології досить великі, і, мабуть, головна з них — відсутність посередника. Вам більше не потрібні люди і компанії, які дадуть доступ або підтвердять угоду. Система автоматично це робить виходячи з її алгоритмів роботи.

Але незважаючи на привабливі умови, багато компаній просто не знають, з чого почати впровадження нової системи в їх операції.

Майбутнє блокчейна

Однозначно сказати, до чого приведе всіх нас впровадження блокчейна в реальне життя, навряд чи вийде. Хтось говорить про те, що система розумних контрактів, яка робиться на основі архітектури блокчейн, допоможе реальному бізнесу, і на її основі з’явиться багато, про що можна тільки припускати.

Блокчейн проекти-це один з варіантів розвитку майбутнього в сфері шифрування даних. На найближчі кілька десятиліть захист мережі від злому буде одним з варіантів захисту великих корпорацій. платформа блокчейн-один із способів позбутися від посередників у сфері фінансів.

Але з іншого боку, є один важливий момент: блокчейн не «вб’є» банки і фінансову систему. Ніяких кардинальних реформ чекати в найближчі 10-20 років не доведеться. Все ж фінансова система-консервативність, стабільність і перевірені методи. Так що залишається припускати, що блокчейн буде впроваджуватися поступово в реальний бізнес, дозволить ефективніше вести справи, на його основі будуть створюватися нові програми і системи, які будуть полегшувати життя звичайним громадянам і бізнесменам.

Але перспективи величезні, погодьтеся. Відсутність посередників може просто-напросто прибрати шахраїв. Операції стануть прозорі, умови заздалегідь відомі, і ніяких змін без відома другої сторони не буде. індустрія blockchain стане ще одним кроком до повної автоматизації всіх фінансових процесів.

Що кажуть путін і греф про блокчейн

І ось ще одне відео, де герман греф розповідає про суть технології блокчейн і біткоіни: