Поділ іпотеки при розлученні

8-30-2020

 

При взятті іпотечної позики зазвичай один з подружжя є позичальником, а другий – його созаемщиком або поручителем. В обох випадках відповідальність за своєчасну сплату внесків несуть обоє. При розлученні вони повинні довести до відома банківської установи, яка видала іпотечну позику. Банк пропону є варіант розділу квартири і невиплаченого боргу, який зручний йому. Але це рішення може не збігатися з рішенням, прийнятим судом в результаті процесу розлучення, або відповідними пунктами шлюбного договору. Тому доведеться шукати альтернативний варіант, який задовольнить банку-кредитора, самого подружжя і не буде суперечити судовим рішенням, прийнятим при розлученні. Під час поділу позикового майна користуються такими нормативними актами: Сімейним та Цивільним кодексами, Законом про іпотеку. Або цей процес може регламентувати нотаріально завірений шлюбний договір.  Хочемо порекомендувати почитати про правильний   поділ іпотеки при розлученні  на сайті у найкращих спеціалістів.

Як розділити квартиру при розлученні, якщо іпотека була оформлена в шлюбі?

У Сімейному кодексі вказано, що:

 • нерухомість, куплена в шлюбі, є спільною власністю, незалежно від розміру внеску кожного чоловіка в сімейний бюджет;
 • боргові зобов’язання поділяються на двох за 50% від загальної суми;
 • хто є позичальником і на чиє ім’я зареєстровано нерухомість, ролі не грає.

Але реалізувати на практиці права, зазначені в Сімейному кодексі не так просто, тому необхідно ознайомитися з існуючими законними способами і вибрати найбільш підходящий.

Поради по розділу спільного нерухомого майна, взятого в іпотеку, при розлученні подружжя (при відсутності дітей):

 • Чоловік або дружина при розлученні може оформити відмову від прав на заставну нерухомість і звільнитися від подальшого погашення іпотеки. Банк схвалить рішення, тільки якщо визнає, що залишився єдиного платника повністю платоспроможним. Кредитори неохоче йдуть на зміну умов кредитного договору. Якщо ж банк схвалить це рішення, то він отримує право стягнути з позичальника комісійну виплату в розмірі 0,5-1,0% від суми невиплаченого боргу.
 • Подружжя можуть взяти споживчі позики і виплатити залишок боргу, а потім продати нерухомість, вже не обтяжену іпотечними зобов’язаннями, розділити виручену суму. Якщо один з подружжя має інше житло, то при розлученні він може відмовитися від прав на квартиру, взяту в іпотеку, і переоформити її на іншого чоловіка, який стане одноосібним власником. Одночасно з цим кроком підписується угода про спільну оплату суми, що залишилася. Після сплати позики житловий об’єкт можна продати, розділивши отриману суму на двох.
 • Нерухомість теоретично можна продати. З отриманої суми виплатити кредитору залишок боргу, а решту грошей розділити навпіл. Але кредитор може не дозволити продаж, оскільки в цьому випадку він несе збитки у вигляді втрачених відсотків за користування позикою. А без документального згоди банку-кредитора продаж іпотечного житла неможлива. Банк може схвалити такий варіант, якщо чоловік і жінка (в разі їх здатності виплачувати позику) укладуть два нових договори в цій же фінансовій установі, а гроші, отримані після продажу, використовують в якості першого внеску.

Якщо подружжя не задовольнив жоден з вище викладених варіантів, то вони можуть звернутися до фінансової установи з проханням розділити платежі. З цього моменту кожен буде нести особисту індивідуальну відповідальність за своєчасну сплату внесків. Які можливі наслідки, якщо колишній чоловік або дружина почнуть ігнорувати внесення платежів:

 • Якщо один із подружжя буде платити внески в повному обсязі, то після погашення позики він зможе претендувати на більшу частину квартири.
 • Якщо один із подружжя платить тільки за себе, то банк може виставити нерухомість на аукціон. Це невигідний варіант, оскільки нерухомість на аукціоні продається за ціною, набагато поступається ринкової вартості.

Як при розлученні ділиться іпотека, взята до шлюбу?

Якщо позичальник взяв позику до укладення шлюбу, то єдиним власником нерухомості є чоловік, який взяв іпотеку. Боргові зобов’язання з погашення застави він також несе одноосібно. Але судова практика показує, що другий з подружжя може відсудити половину фінансів, виплачених банку-кредитору за час шлюбу, навіть якщо був без роботи і не робив внесок в сімейний бюджет.

Як розділити іпотеку на квартиру, яка знаходиться в недобудованому будинку?

Право власності на нерухомість позичальник може отримати тільки після повного закінчення будівельного процесу. Тому поки житловий об’єкт не зданий в експлуатацію, позичальник не є власником нерухомості. Такий юридичний нюанс дає можливість другому чоловікові вимагати стягнення 50% суми, сплаченої банку-кредитору.

Як ділиться іпотека при розлученні при наявності неповнолітніх дітей?

При розлученні чоловіка і дружини, які мають неповнолітніх дітей, можливі наступні нюанси:

 • Житло було куплено із залученням материнського капіталу або коштів, отриманих при продажу нерухомості, в якій дитина мала частку або був повноцінним власником. У цих випадках дитині виділяють частку в квартирі.
 • Дитина залишається в позиковому житло з платником іпотеки. Компенсаційна сума, яка виплачується другому чоловікові за платежі, зроблені в період шлюбу, зменшується.

Чи ділиться військова іпотека під час розподілу подружжя?

У такій ситуації можливі наступні варіанти:

 • Іпотечне житло купувалося за програмою військової іпотеки – перший внесок і всі наступні платежі були зроблені за рахунок держави без залучення сімейних коштів. Другий чоловік ніяких прав на нерухомість і компенсацію не має.
 • Якщо крім грошей, покладених по військовій програмі, для виплати позики використовувалися сімейні фінанси, то інший член подружжя може вимагати компенсаційну виплату в розмірі половини цих коштів.
 • Якщо при виплаті іпотеки притягувався материнський капітал, то неповнолітнім покладена площа в квартирі.

Як вирішується питання з іпотечної нерухомістю при розпаді цивільного шлюбу?

Якщо шлюб не має юридичного оформлення, то власником і платником є тільки позичальник. Але і в такій ситуації є нюанси. Якщо в період спільного проживання позику погашав цивільний чоловік позичальника, то він може подати в суд на отримання компенсації. У нього є теоретичні шанси виграти судовий розгляд при наявності досвідченого адвоката, відповідних фінансових документів, свідків. Але на практиці шанси отримати компенсаційні виплати мінімальні.

рекомендації юристів

Оскільки юридична база розділу прав і обов’язків по іпотечній квартирі опрацьована слабо, то часто результат визначається професіоналізмом адвоката і конкретними обставинами. Для полегшення цього процесу раціонально укласти шлюбний договір, в якому будуть чітко відображені всі моменти, що стосуються прав і обов’язків чоловіка і дружини по позикової нерухомості в разі їх розлучення. Його можна скласти і завірити нотаріально в будь-який час. Пункти шлюбного договору краще включити в іпотечну документацію. Кредитори зацікавлені в документальному закріпленні прав і обов’язків кожного з подружжя на випадок припинення шлюбу. Така превентивна міра дозволить уникнути тривалих судових розглядів.

За 24-річну діяльність наша компанія успішно подолала кілька криз галузі. Ми навчилися швидко адаптуватися до змін, що відбуваються, і кожну складну ситуацію розглядаємо як час можливостей і професійних дій. Ми продовжуємо работатьв штатному режимі і робимо все для того, щоб виконати свої зобов’язання перед вами в срок.Берегіте себе і своїх близьких! Залишайтеся в своїх будинках, поки ми будуємо для вас нові!