Що таке блокчейн

7-18-2021

Що таке блокчейн простими словами: як працює технологія і її перспективи

Завдяки інноваціям, у компаній, що працюють практично в будь-якому секторі економіки, виникає все більше можливостей для створення привабливих продуктів і послуг.  Цей текст покликаний попередити про організаційні та культурні складнощі, що виникають через впровадження блокчейна https://uwim.io/ru, і пропонує способи їх вирішення.

Blockchain: що це? коротко

Ви могли читати про біткоіни, або, може, чули про них на який-небудь фінансово-технічної конференції. Можливо, ви навіть купували піцу, каву або політ в космос з їх допомогою. Запеклі суперечки виникають сьогодні скрізь, де з’являється ця електронна валюта.

Перші адепти біткоіни стверджували, що з їх допомогою можна буде позбутися від банків і держав. Досвідчені бізнесмени вважають, що біткоіни — черговий метелик-одноденка, в той час як дослідники тихо-мирно вивчають нову технологію, яка стоїть як за цією, так і за іншими електронними валютами.

І ця технологія називається “блокчейн” – протокол обміну інформацією (валютою) по інтернету без участі посередників. Навколо нього поступово наростає інформаційний шум. Вважається, що блокчейн має потенціал повністю змінити не тільки сучасний банківський сектор, але і всю індустрію в цілому.

Як працює блокчейн

Незважаючи на гадану складність, блокчейн є всього лише черговою базою даних для запису і зберігання даних про тразакціях, які копіюються на кожен комп’ютер, що бере участь в мережі. Тому блокчейн іноді називають розподіленим журналом для запису транзакцій.

Дані в блокчейнах складаються з фіксованих структур, або «блоків”, які, в свою чергу, складаються з наступних важливих частин:

 • заголовок блоку-включає в себе метадані на зразок унікальної контрольної суми, часу створення і посилання на попередній блок;
 • вміст блоку-зазвичай це список цифрових активів і команд на зразок здійснених транзакцій, їх обсягів і адрес учасників угод.

Якщо у вас є останній блок, ви можете отримати доступ до всіх попередніх в ланцюжку. Тобто база даних блокчейна зберігає всю історію транзакцій, включаючи дані про всіх цифрових активах і командах, які були задані з часу створення самого першого блоку. Таким чином, інформація в блокчейне доступна і перевіряється в будь-який момент часу.

Зі зростанням кількості учасників потенційному “шпигунові” стає все важче відстежувати діяльність всього ланцюжка. Завдяки цій особливості ланцюжок блоків транзакцій є дуже життєздатною і захищеною структурою даних. Дійсно, за допомогою блокчейна планується захищати дані атомних електростанцій у великобританії, механізми попередження повеней та інші важливі об’єкти інфраструктури.

Навіщо потрібен блокчейн в бізнесі

Блокчейн ефективний в тих системах, де важливо авторство будь-якої дії і надійна синхронізація даних. Це банки, традиційні біржі, логістика, нотаріальні контори, сертифікаційні центри, страхові компанії, рейтингові агентства, конкурси та лотереї.

Він істотно здешевлює:

 • фінансові операції;
 • оформлення та перевірку автентичності документів;
 • ідентифікацію користувачів;
 • охорону інтелектуальної власності;
 • зберігання інформації;
 • ведення різних реєстрів;
 • управління підприємствами;
 • краудфандингові кампанії;
 • ланцюжки поставок;
 • укладення та виконання контрактів.

Технологія blockchain захищає дані від фальсифікації, будь то результати виборів, перемога в лотереї, право власності на квартиру або настання страхового випадку. Крім того, блокчейн закладає основи економіки роботів. Наприклад, людина може безпосередньо розплатитися з підвезли його безпілотним таксі, а машина витратить ці гроші на плановий техогляд.

Застосування технології блокчейн в інтернеті

Більшість систем обробки транзакцій працюють не так, як функціонує децентралізована і розподілена система блокчейна. Мало того, в певних сферах блокчейн-процеси куди більш безпечні і прозорі, ніж традиційні моделі створення вартості. Можливо, найцікавіше його застосування-об’єднання разом розрізнених частин підприємства або навіть різних організацій, що функціонують в одному секторі.

Основні проблеми blockchain

З розвитком екосистеми і виникненням нових сфер застосування блокчейна з’являться нові небачені раніше проблеми і завдання. Вони включають в себе:

 • підвищення обізнаності про блокчейн-технології та її розуміння,
 • вартість,
 • ефективність використання,
 • управління та регулювання на державному рівні,
 • безпека та конфіденційність,
 • а також відкритість до культурних зрушень, у тому числі готовність до міжгалузевої співпраці.

Перспективи блокчейна

Деякі сміливо пророкують сьогоднішнім фінансовим інститутам смерть протягом декількох років. Інші дотримуються більш обережної точки зору, припускаючи, що блокчейн не зможе сильно вплинути на індустрію, крім як стати ще одним способом оплати. Істина, як завжди, десь посередині. Крім того, ринки розвиваються з різною швидкістю, зокрема, в залежності від того, наскільки домінують в них центральні інститути.

Блокчейн і біткоіни: в чому різниця

Технологія блокчейна лежить в основі роботи криптовалюта, наприклад, біткоіни. У загальному і цілому, блокчейн-це не тільки криптовалюта або пряма оплата без посередників. Це в тому числі і молода технологічна екосистема, яка сьогодні відіграє все більшу роль у розвитку суспільства. Вона включає в себе такі сфери, як штучний інтелект, робототехніка і краудсорсинг. Блокчейн вплине на співпрацю організацій і бізнесу, на прозорість даних і процесів, і, врешті-решт, на продуктивність і стійкість економіки в цілому.

Блокчейн і банки

Навколо технології давно ходить думка про те, що вона може полегшити обмін коштами по всьому світу. Звичайно, це класичний варіант використання біткоіни і подібних їм валют, проте банки можуть знайти і інші застосування ланцюжкам транзакційних блоків. Чи будуть це численні банківські послуги або юридичний супровід фінансових угод, але використовуючи блокчейн, банки можуть призупинити відтік капіталу і клієнтів.

Блокчейн і страхування

Страховики, як і банки-свого роду посередники у фінансовому світі. На перший погляд, страхування теж може отримати вигоду з блокчейн-технологій, які можуть, наприклад, прискорити виплату внесків і відшкодування збитку. Крім того, додаткову цінність блокчейни можуть представляти для невідворотною дигіталізації всіх бізнес-процесів, оскільки подібні зміни спираються, в першу чергу, на дані.

Блокчейн і державний сектор

Державний сектор-дуже складна машина. З одного боку, цей механізм відрізняється централізацією з точки зору відповідальності перед громадянами за якісні держпослуги і управління країною. З іншого боку, держсектор фрагментарний і роз’єднаний, якщо говорити про його організаційні структури і міжвідомчий обмін даними. Крайня економія в цьому секторі в довгостроковій перспективі може призвести або до урізання зарплат, масових звільнень і зниження рівня держпослуг, або до повної реструктуризації постачання цих послуг громадянам окремо взятої країни. Тобто блокчейн можна використовувати для боротьби з неефективністю бюджетних організацій в наданні публічних послуг.

Блокчейн і медіасфера

У два останні десятиліття цифрові технології дуже сильно вплинули на розважальну індустрію і медіасферу. І все ж проблеми нікуди не зникли, особливо якщо справа стосується вільного копіювання контенту і питань виплати компенсації авторам за те, що їх твори використовуються або реалізуються через легальні канали дистрибуції.

За допомогою блокчейна можна вирішити цю проблему як шляхом зведення безпосередньо музикантів, письменників і відеографів з їх клієнтами, так і шляхом реструктуризації процесів всередині головних гравців медіаринку.