Що таке кредит з плаваючими відсотками

6-22-2019

Останнім часом все більше банків пропонують клієнтам кредити з так званими плаваючими ставками. Ширше стає і асортимент подібних продуктів: тут і іпотечні кредити, і автокредитування, і споживчі. Плаваючі ставки часто виявляються на кілька відсотків нижче, ніж більш звичні нам фіксовані. Рекомендуємо вибрати https://lender.com.ua/kredity/dengi-v-dolg/

Що це таке

Банк — це підприємство, яке заробляє торгівлею грошима. Якщо не вдаватися в подробиці, то він де бере гроші за певною ціною і, пропонуючи їх у вигляді кредитів, накидає зверху ще якусь суму, щоб окупити витрати та отримати прибуток. Коли ми платимо відсотки за отриманим кредитом, фактично ми виплачуємо собівартість цього кредиту плюс кошти, які стають доходом банку.

Складність в тому, що кредити видаються надовго — на роки і десятиліття. За цей час вартість грошей (кількість товарів і послуг, яку можна обміняти на одиницю грошей) може істотно зрости, і банк може втратити прибуток, який розраховував отримати від угоди. За певних умов платежів від “старих” кредиторів банку може не вистачати для того, щоб платити за взятими на себе зобов’язаннями і в потрібному обсязі залучати дорогі гроші для нових клієнтів. Загалом, всіх цих складнощів банк не хоче. Тому коли він призначає нам фіксовану процентну ставку, то закладає туди і свої можливі ризики на час виплати цього кредиту. Можна сказати, банк сам з собою на наші гроші укладає парі, що невигідних йому змін на ринку за стільки років не станеться. А якщо так і вийде, то закладена у вартість кредиту надбавка за можливі ризики стане для банку приємним бонусом.

Але величина ставки не обов’язково повинна бути незмінною і жорстко визначається на момент укладення кредитного договору. Банк, як і будь-яке інше підприємство, може будувати своє ціноутворення від поточної собівартості. І за ті періоди, коли собівартість грошей висока, він може брати з нас більше, а коли гроші коштують йому дешевше — менше. І раз за разом платежі за взятий кредит можуть відрізнятися. Правда, кожен раз розбиратися в собівартості грошей для конкретного банку клопітно, та й самому банку ділитися цією інформацією не з руки. Тому замість неї використовуються об’єктивні, загальні для всього ринку індикатори. Це і називається кредитуванням з плаваючою ставкою.